05. 07. 2025
Pogosto je kolumna odziv na neki dogodek, novico, članek in podobno. Tudi tokrat je tako. Danes je bil na Siolu objavljen intervju z Andrejem Kraševcem, bivšim kapetanom ekipe BJK. Intervju prihaja v času turnirja v Wimbledonu, kar najbrž ni naključje. Je pa Andrej izpostavil kar nekaj zanimivih izhodišč in sicer, da mora biti kapetan čim bolj neodvisen, da ni dobro, če igralci ali igralke izbirajo kapetana ter tudi, da športna javnost ni ustrezno ocenila uvrstitve v polfinale pokala BJK. Sicer naslov intervjuja obljublja, da bo Andrej pojasnil zakulisje svojega odstopa, vendar žal tega iz zapisanega ne izvemo. Ampak nič hudega, tako ali tako je govoric toliko, da lahko vsak sestavi svojo zgodbo.
Očitno je tudi, da ima Teniška zveza Slovenije, kar nekaj težav pri izbiri novega kapetana ekipe BJK. Postopek kar traja in traja. Kot mi je znano, se je na razpis prijavilo kar nekaj zanimivih kandidatov in kandidatk. Namen tega zapisa ni izbrati novega kapetana ali kapetansko BJK, pač pa poskusiti postaviti temelje za izbor.
Ker sem petnajst let vodil strokovni svet TZS, smo v tem času izbrali kar nekaj kapetanov moških, ženskih in mladinskih ekip. Večinoma smo imeli pri tem prava merila in včasih tudi nekaj sreče. Kaj nas je v preteklosti vodilo pri izbiri kapetanov?
Najprej, da je treba kandidata/kandidatko oceniti kot celoto in ne samo njegovi/njenih delnih kompetenc, značilnosti, veščin. To pa pomeni, da je treba zbrati informacije, kako se je oseba obnašala v podobnih situacijah v preteklosti. Kot klubski ali osebni trener, pomočnik ali kapetan, ne nazadnje tudi kot igralec ali igralka v klubski, mladinski ali članski ekipi. Tiste, ki jih v takšni vlogi še nismo spoznali, je izjemno težko oceniti ter na koncu izbrati.
Sedaj pa poskušajmo določiti kaj naj bi bile kompetence (znanja, izkušnje, veščine) ustreznega kapetana/kapetanke:
V primeru izbora moških in ženskih kapetanov je pomemben dejavnik pri izboru tudi ekipa, torej pomočnik, analitik, fizioterapevt, maser, sparing ter ne nazadnje ali proračun zveze to lahko prenese.
Priporočljivo je, da ima kapetan/kapetanka tudi nekaj političnih izkušenj, pogajalskih veščin, veliko mero zvitosti, iznajdljivosti ter zdrave tekmovalnosti.
Potem ko pristojni opravijo pregled prispelih vlog in s kandidati ter kandidatkami opravijo razgovore ter ločijo ustrezne od tistih, ki to niso, se lahko povpraša igralce ali igralke, kakšno je njihovo mnenje o predlaganih kandidatih in kandidatkah. Primerno je, da igralci in igralke to mnenje podajo pisno in svoj izbor tudi utemeljijo. Ne tem mestu se je potrebno vprašati kako določiti število igralcev in igralk, ki lahko podajo svoje mnenje.
Vsekakor je pa je nesprejemljivo, da kapetana ali kapetanko izbirajo igralci in igralke ter njihovi trenerji. Nesprejemljivo je tudi, da igralci in igralke vnaprej določajo kapetana za katerega bodo in za koga ne bodo igrali. Žal tenis ostaje eden redkih športov pri nas, kjer se dogajajo zavrnitve igranja za državno reprezentanco. Še bolj nesprejemljov pa je, da se se o tem razpravlja na »ulici«, kjer ima vsak svojega primernega kandidata ali kandidatko. Si predstavljate, če bi tako izbirali nogometnega selektorja?